A Month of Meals: The Shopping List

So far we have our menu and our recipes. Today it is time to go shopping. It is good to plan the menu a bit to the shopping. If you know that a recipe calls for half a bag of frozen veggies you might as well make it twice or select another meal that will use the rest. You can't buy half a bag after all and it keeps costs down if you buy 1 bag instead of 2 bags in which only half is used. shopping

A few notes on my shopping list. We generally buy Kraft because their company is always upfront about gluten in their information. You can certainly get some of these things for less if you do not need gluten free. Also, I don't have milk on my list. I didn't even think about it. My mom does daycare and always has a ton of milk on hand. We have bought maybe 2 gallons of milk since we moved in. You can save by buying dry beans and rehydrating yourself. We just don't have the option for so much cooking. I also bought my pesto in two small jars. You could save a lot by making it yourself or doing a pesto sauce mix. Let's dive into the list now.
A Month of Meals Shopping List

 

Can Aisle

$1.58 Can Tomatoes and Peppers (Rotel) $.79 X 2

$1.58 Can Black Beans $.79 X 2

$6.36 Can Pineapple Tidbits $1.59 X 4

$1.58 Can Tomato Sauce 15 oz $.79 X 2

$6.16 Can Tuna $.77 X 12

$1.99 Sweet and Sour Sauce $1.99 X 1

$1.99 Ranch Dressing $1.99 X 1

$3.96 Italian Dressing $.99 X 4

$2.98 BBQ Sauce $1.49 X 2

 

$28.18 Can Aisle Total

 

Dry Goods

$5.98 Small Jar Pesto $2.99 X 2

$4.76 Box Au Gratin Potatoes $1.19 X 4

$5.97 Box Pasta $1.99 X 3

$7.98 Fritos Corn Chips $3.39 X 2

$4.09 Sushi Rice $4.09 X 1

$2.99 Parmesan Cheese $2.99 X 1

$2.69 Soy Sauce $2.69 X 1

$6.36 Corn Tortillas $1.59 X 4

$11.16 Box Cereal $2.79 X 4

$24.00 Oatmeal $6.00 X4 (We buy our gluten free oatmeal on Amazon)

$1.49 Jar Spaghetti Sauce $1.49 X 1

 

$84.25 Dry Goods Total

$112.43 Total so far

 

Cooler/Deli

$11.97 Hamburger (or other ground meat) $3.99 X 3 lb

$3.98 Cream Cheese $1.99 X 2

$4.99 Shredded Mozzarella 16 oz $4.99 X 1

$8.89 Shredded Cheddar (fine shread goes farther) 32 oz $8.89 X 1

$2.99 Cottage Cheese 24 oz $2.99 X 2

 

$32.82 Cooler/Deli total

$145.25 Total so far

 

Freezer

$20.97 Bag Frozen Chicken Tenderloins $6.99 X 3

$3.87 Frozen Green Beans (2 cut, 1 sliced) $1.29 X 3

$3.98 Frozen Corn 32 oz $1.99 X 2

$5.96 Frozen Stir Fry Veggies $1.49 X 4

$1.99 Frozen Broccoli $1.99 X 1

$23.96 kinnikinnick Donuts $5.99 X 4

 

$60.73 Freezer Total

$205.98 Grand Total for Meals

If you are eating 3 meals a day you are done for a grand total of $205.98 for your month! This leaves plenty of room in our family's $300 budget to add some of our favorite snacks. On our snack list we have the makings of meat and cheese topped rice cakes, veggies and dip, and apples and peanut butter. I also added in a head of leaf lettuce each week to add to our meals and use in taco salad the days we make our taco filling. So here is the rest of my shopping trip with our snacks included.
Snacks

$8.00 Rice Cakes $2.00 X 4

$9.98 Deli Meat (to be frozen in 4 bags) $4.99 X 2 lbs

$11.98 Sliced Deli Cheese (to be frozen in 4 bags) $5.99 X 2 lbs

$9.96 Fresh Cut Broccoli $2.49 X 4 Buy Weekly

$9.96 Fresh Cut Cauliflower $2.49 X 4 Buy Weekly

3.98 Dressing as Dip $1.99 X 2

$11.92 Apples $1.49 X 8 lbs Buy 2 Lbs (roughly 4 apples) weekly

$5.36 Peanut Butter $2.68 X 2

$5.16 Leaf Lettuce $1.29 X 4 Buy Weekly

 

$76.30 Snack Total

$282.28 Grand Total

Our grand total with snacks is $282.28. We are still $17.72 under budget. I am more than willing to admit that our snack costs are quite high. You could probably cut that back a lot but I am not worried about splurging because we are under budget.

It took me about an hour to wander around getting all these prices and doing the math. Now that I have my prices I can refer to them later to make my budgeting faster in the future. I will probably add these items and prices into my grocery app to make it even easier as I can make up my shopping list in it and it will add everything up for me and even sort by food type making my shopping trip super fast.

[caption id="" align="alignnone" width="230"]Mighty Grocery Shopping List Free Mighty Grocery Shopping List Free I have the paid version but they have a free version now![/caption]

What are some of your go to snacks? I would love to see that go down a bit.

You can find the rest of the series here.

No comments: